top of page

Muzyka w liturgii

Nasza patronka - św. Cecylia

Biografia św. Cecylii

 

Św. Cecylia uważana jest za patronkę śpiewu, muzyki kościelnej, chórów i organistów. Nie znamy wprawdzie jej związków z muzyką (według legend grała na organach, być może na harfie), ale można dowodzić piękna jej śpiewającej duszy - która uzewnętrznia się w postaci tworzonych do dziś wspaniałych pieśni św. Cecylię czci się jako patronkę tych, którzy śpiewają oraz tworzą i wykonują muzykę kościelną, ponieważ nie ma piękniejszej pieśni nad śpiew czystej duszy kochającej Pana Boga i w Nim wszystkich ludzi. Piękno muzyki bierze się z piękna duchowego. Nie da się tworzyć pięknej muzyki z duszą czarną od grzechów, bez miłości i wewnętrznej łączności ze Stwórcą, który daje talent i umacnia w jego pomnażaniu, rozwijaniu. Śpiewające serce Św. Cecylii przypomina nam o tym i uświadamia, że muzyk odchodzący od Pana Boga, łamiący zasady moralne idzie na manowce, a z nim ci, którzy mu wierzą, którzy ufają jego tekstom piosenek i zachłystują się muzyką, którą tworzy, wykonuje.Śpiew Św. Cecylii możemy usłyszeć w duszy - m.in. gdy słuchamy naprawdę pięknej muzyki lub w modlitwie. A zwłaszcza mogą go usłyszeć ci, którzy tworzą i wykonują muzykę. Im właśnie ta serdeczna Opiekunka wyprasza Łaskę zlania mocy Ducha Świętego na całą twórczość artystyczną. To ona wspiera ich wstawiennictwem przed obliczem Bożym podczas każdego koncertu, zawsze, kiedy tworzą piękną muzykę swoim śpiewem, komponując czy aranżując oraz grając na instrumentach.

Muzyka instrumantalna w liturgii

​Artykuł o muzyce w liturgii i poza nią

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Ojcowie Kościoła sprzeciwiali się dopuszczaniu muzyki instrumentalnej do liturgii w obawie przed jej desakralizacją. Przedmiotem protestów stawały się przede wszystkim instrumenty muzyczne. Zgadzano się na cytry i liry (uzasadnienie starotestamentalne – stosowano je przy śpiewie psalmów), a odrzucano zdecydowanie instrumenty towarzyszące pogańskim przedstawieniom. Zdecydowaną przewagę miał w liturgii śpiew.

Więcej...
Dobór pieśni na Mszę świętą

Zasady doboru pieśni na Mszę świętą

Zarówno pieśni procesyjne (na Wejście, Przygotowanie darów i Komunię św.), jak i pieśni po Komunii św. czy na rozesłanie, muszą spełniać odpowiednie warunki, muszą interpretować dany obrzęd i wzywać uczestników do przyjmowania odpowiednich postaw.

Więcej...
Gdzie stanąć przy mikrofonie?

O nagłośnieniu w kościołach i nie tylko

W świątyniach dźwięk najlepiej brzmi bez żadnego wzmacniania. Jednak jest to sytuacja idealna. Zazwyczaj trzeba jednak się posiłkować elektronicznym sprzętem wzmacniającym dźwięk, aby być lepiej słyszalnym. Jakość tego wzmocnienia zależy od wielu czynników. Pierwszym ogniwem na drodze rejestracji dźwięku jest mikrofon. Jakość wzmacnianego dźwięku zależy nie tylko od rodzaju mikrofonu, ale także od ustawienia śpiewających względem mikrofonu.

Więcej...
bottom of page